16.-20.8.

27. srpna 2008 v 16:27 | Dreezy (Ave) |  Slovenský ráj
Sobota 16.8.
Tak, jak sem si předchozího dne řekla, vstávala jsem v sedm, abych zkontrolovala stav počasí. Na něm záležel totiž dnešní program, blízké aqacentrum lákalo, ale pokud by bylo pod mrakem, jistila to brzká túra, abychom se vyhli frontám. Venku bylo jasně a tak jsem zalezla zpátky do pelechu s tím, že se bude blnout v bazénech.
Znovu jsem se probudila až kolem deváté. A to už to tak slavně nevypadalo, chvílemi přeháňky, chvílemi jasno a vedro, předpověď byla deštivá. Přesto jsme se dohodli, že to zkusíme, já, věčný optimista, který předpovědím zásadně nevěří, jsem doufala v zlepšení a krásné odpoledne. Miril s námi jít nehodlala, chtěla si taky užít volna pro sebe.
Ještě než jsme vyrazili na autobus, zahráli jsme si dalších pár her, tentokrát Černého Petra s obrázky z Pirátů z Karibiku a kvarteto se Simpsny :-)
Vyšli jsme, že pojedem ze zastávky Major, ale pech, odtamtud to nejede, mákli jsme tedy na další zastávku a s trochou běhu jsme to stihli tak tak :-) Ve Spišské Nové Vsi to ale nevypadalo stále o nic líp, začínal foukat vítr a bylo i trochu chladno, já v tílku, kraťasech a sandálech.. Přesto jsme koupili lístky, ale počasí se tak akorát pořád zhoršovalo. Byli jsme z toho zklamání, protože jsme se opravdu těšili, jak si zablbnem, těšila nás akorát vyhlídka na pořádné jídlo.
Když jsme dojeli do Popradu, stále pršelo a taky byla zima, už jsem se chtěla stavit do nějakého místního sekáče pro mikinu. Nakonec jsme zašli do Saloonu, krásné restaurace, na pizzu :-* Bylo to tam sice dražší, ale zato luxusní :-) Tak proč si to jednou za čas nedopřát. Po jídle jsme si řekli, že bychom se mohli k tomu centru aspoň podívat, jak to tam stojí a tak a zjistili jsme.. Ono je to termální :-D Takže i venkovní bazény vyhřívané, prostě paráda :-) Takže hurá, se šlo dovnitř :-D
Koupili jsme si lístky na tři hodinky, dostali speciální náramek s kódem, se kterým jsme mohli do bazénů, fungovalo to i jako zámek ke skříňce, prostě na vše :-)
Venku byly asi 4 bazény, 3 tobogány, skluzavky, perličky.. A vše bylo úžasně teplé :-* Nejlepší byly vnitřní tobogány, kryté, žlutý a modrý. Žlutý byl o moc lepší a rychlejší :-) Modrý zase spíš zakroucený. V jiném bazénu se jezdilo v tobogánu zase na kruzích a pak tam byly skluzavky, ale ty byly extrovní a rychlé :-* Jo, to se mi líbilo 0:-) Nebo třeba houpačka, těžko to vysvětlovat, ale běhat v těch vlnách do kruhu :-D Ačkoliv podruhé už jsem moc nestíhala a byla jsem spíš pod vodou než kdekoliv jinde :-D Samozřejmostí byla i divoká řeka, no divoká.. Ale táhlo to :-) Ale perličkové koupele byly pro mě asi nej :-* Spíš ta 38° voda :-* Skoro to uspávalo :-D Ale bylo tam moc narváno.. Později jsem zjistila, že perličky jsou i vevnitř, tam se večer měla konat i laserová show..
Další jízdy na tobogánu a ty už byly vážně o hubu :-X A to doslova, zkoušeli jsme všechny možné polohy :-D Zakázané, po břichu, na zádech hlavou napřed, nějaký blázen to zkoušel i ve stoje :-/ Já ne :-D Ale nejhloupější můj nápad byl asi jet po břichu nohama napřed.. Bylo to super, to jo, vychlamaná jsem jela tunelem, a bum, jak to se mnou hodilo, málem jsem přišla o zub.. Au.. Jo, Dag potom říkal, když jel přede mnou, že se bouchl do nosu a hned ho napadlo, jestli takhle pojedu já, vyrazím si zuby a já dojedu dolů a už se držím za pusu :-D
No prostě jsme si to užili, co se dalo, ještě se rychle převléct a zpátky na vlak :-) Ale že to tedy stálo za to 0:-)
Sedli jsme na osobák a vystoupili nakonec ve vesnici Vydrník, ze Spišské by nám jel autobus stejně až děsně pozdě. A k nám do Podlesku to trvalo asi jen 50 minut, o 20 minut rychleji než je to jejich značení :-D
To jsem se ani nezmínila, všechny turistické trasy na Slovensku nejsou jako u nás značené na kilometry, ale na hodiny a minuty :-D Taková místní zvláštnost asi. Měli by tam mít pak minimálně tři časy :-D Jeden pro důchodce, jeden pro ostatní a jeden pro naši trojku MAD :-D Nééé, vůbec nejsme šílení 0:-) Jen taková zkratka od Miril, Ave, Dag :-D
A copak se nestalo, když jsme byli pryč? Ne že by si Miril užívala klidu, ona si dokonce stihla přihodit úraz :-D Místo, aby se jí to podařilo někde na lávce na túře nebo tak, nakopla se o stan :-X :-D Ale tak nemile, no.. Nebylo to další den na túru :-(
Ten večer byl nádherný úplněk, z kterého jsme nemohli spustit oči, zašli jsme tedy ještě k Čertovi na Kofolu a pak se pokoukat a fotit, tu noc bylo vidět i částečné zatmění, ale na to už jsme my neměli sílu. Tedy aspoň já rozhodně ne, byla jsem děsně zmrzlá, brr, sakra kosa!
Neděle 17.8.
V noci byla opravdu děsná kosa. Pořád jsem měla zmrzlý nos, převalovala jsem se, ty sny, no děs.. A myslím, že Dag na tom nebyl o moc líp, proto jsem ten den byla zas hodná a nechala ho vyspat a netahala ho, jak jsem slíbila hnedka brzy zrána na štreku :-D Ještě za svítání jsem ale přesto byla donucena vylézt ven :-( Brr.. Ale měsíc byl i v tu dobu nádherně vidět, tak jsem si to aspoň tím vynahradila.. Já měla nos zmrzlý a jediné, co čouhalo Dagovi ze spacáku, byl právě ten :-D
Vyrazili jsme ten den na Piecky, Miril bohužel kvůli tomu nakopnutí nemohla s námi, a tak nás kousek alespoň doprovodila. Začátek podél Bieleho potoku byl úchvatný :-* Ano, opakuji se, ale ono to v celém Ráji asi nebylo jinak :-)
V roklině Piecky jsem zažila asi největší kovový žebřík vůbec. To byla čistka na turisty, taky se jich tam dost otočilo a šlo zpátky. Nad žebříkem ale začaly lávky, kde se stala velmi nemilá věc.. Nejdřív jsem fotila já Daga a pak.. 0:-) No při předávání foťáku.. Ťuk, ťuk a tentokrát i žbluňk.. Utopili jsme foťák :-X Achjo.. Zbytek trasy jsme tedy prošli bez dokumentace, chvílemi smutní kvůli foťáku, jen jsem se modlila, aby to šlo, přeci jen, kdybych to Dagovi nebrala z ruky :-X No nic..
Nahoře jsme si pak dali sváču a po červené jsme sešli do kempu, kde jsme byli až překvapivě brzy, nato že průvodce psal, že je to na mnohem dýl.. Stihli jsme i teplou sprchu :-) Dagovi se podařilo rozebrat a zprovoznit foťák, uff.. Já si trochu pospala a když jsem se probudila, nemusela jsem se už snad o nic starat, špekáčky na večerní táborák koupené, dřevo přinesené, co víc si přát :-)
Potom jsme vytáhli naši budoucí nejoblíbenější hru, a to Žolíky :-D Nejdřív jsme museli trochu zacvičit Daga, který tuto hru neuměl, určit pravidla a už se karbaničilo. Až na občasné vtipné kombinační pokusy to Dagí rychle pochopil. Až jsme se lekly, že za chvíli opět převezme nadvládu a vymyslely na něj MAté pravidlo :-P Zkrátka kdybychom byly v ohrožení, vytáhnout nějaké nesmyslné pravidlo, které by ho zbrzdilo :-D :-X Nápad to byl pěkný, ale nakonec na něj nedošlo :-) Zahráli jsme asi 2 kola a všichni byli docela spokojeni, teda možná až na Miril :-X Já byla klasicky první 0:-) Aspoň něco mi jde.. A Dag poprvé zavřel :-)
Pomalu se stmívalo a my s Miril ještě vyrazily na dřevo, s baterkou v ruce jsme sotva něco viděly, ale do kempu jsme přeci jen nepřišly s prázdnou.. Nějací Ukrajinci či snad Rusové nás chtěli aspoň o větévku okrást, nakonec jsme se lámavě anglicky dorozuměli, že s tím, ať nepočítají :-D Pak to zkoušeli tedy jinak," you know, you are really nice.." "I have boyfriend here.." "Doesn´t matter, we want only that wood" :-D Nebo jak to bylo, ale vtipný :-)
Pak jsme tedy poseděli u ohně, opekli si buřty, topinky, dali si víno a sušenky a šlo se spát.. Ale že tolik praštěných penťáckých snů jsem neměla fakt dlouho :-D

Pondělí 18.8.
Oproti včerejšku se mi spalo naprosto úžasně, zato Miril prý naopak mrzla :-) Taky se stále necítila jít na další štreku, že by tomu nechala ještě den klid, my jsme pak váhali, jestli vyrazit na Malý a Velký Kysel´, mě to teda ani moc nelákalo, už proto, že začátek trasy byl děsně nudný a v té době mě to ještě nenapadlo skombinovat s jinou túrou.
Do 12ti jsme ještě mastili žolíky, Dag nám poprvé ukázal, co je to zavřít z ruky, grr :-D a nakonec jsme tedy vyrazili do Spišské Nové Vsi s tím, že mrknem do zdejší zoo.
Po oklice, kterou jsme prolezli město jsme byli konečně u cíle, ale jaké bylo naše zklamání, když jsme zjistili, že zrovna v pondělky je zoo zavřena, a to měli mít i rysa :-( Achjo.. Kdybych se navíc mrkla do svého průvodce, tam to všechno je :-X Grrr..
Tak jsme se skleslí vydali mrknout a najíst se aspoň na náměstí. Je to nejdelší náměstí čočkovitého tvaru a taky tam mají nejvyšší kostelní věž Slovenska. Měli jsme hlad, ale kde bylo levno, už nevařili a taky docházely prašulky.. A tak jsme nakonec skončili v místní bagetárně, což bylo ale výborné řešení, protože to bylo opravdu moc dobré :-* Pak jsme ještě skočili do parku na čokoládu, koupili, napsali a poslali dopis našemu Wydroníčkovi :-P A za chvíli už jsme byli zpátky na nádraží, chudší o nějaké ty peňoze a bohatší o několik Ň :-D
Do Hypernovy jsme se stavili na Kofolu, nějaké dítě si mě spletlo s mamčou a chtělo po mě něco k hamání :-D Tak jsem ho musela zklamat, že ode mě se vážně nedočká :-D V kempu jsme si pak zahráli jak jinak než žolíky a šlo se spát :-) Dnešní noc byla taky mizerná.. Neustálé probouzení a zmrzlý nos.. A sny..
Úterý 19.8.
Tak dnes jsem vstávala taky docela pozdě, až před půl 9.. Tohle byla špatná noc asi pro všechny, plná probuzení a šílených snů.. Ale povzbudivé bylo to, že bylo úžasně jasno, Tatry šly vidět úplně nádherně a tak dnešní trasa byla daná, Prielom Hornádu s Tomášovským výhledem.
Cesta až k Lanové lávce probíhala rychle, na rozdíl od minula jsme potkali jen málo protisměrníků. Vše bylo úžasné, jako vždycky, výstup na výhled nám dal trochu zabrat, tedy aspoň mě a Miril ano, ale rozhodně to stálo za to :-* Výhled byl prostě fantastický, tak jsme tam poseděli i delší dobu, nasvačili se, mě pořád v hlavě zněla, ani nevím proč, jedna a ta samá písnička.. Kristinka, původně od Nagyho, hodně smutná a kdo by chtěl, tady si ji může poslechnout v podání od No Name tady.
Po žluté jsme pak došli do Čingova, kde je děsně opuštěný kemp, po cestě jsme ale potkali další moc pěkné chatky, další rekreační středisko, nabuzena Landou, kterého jsem z některé zaslechla, jsem měla po příjezdu autobusem do Spišské Nové Vsi stále crazy náladu a přemluvila pak ostatní k další návštěvě zoo, která dnes byla konečně otevřena. Zoo je to malá, většina výběhů nevyhovujících a klecových, bohužel mi tím dosti připomněla Ostravu. Ale šáhla jsem si na pštrosa 0:-) Ten vám normálně vrčel a peří má takové mastné. Byli tam oslíci, medvědi, tygr, jaguár, lev, mazliví papoušci,.. Dokonce měli i rysa :-) I když ten byl bohužel zalezlý ve výběhu, tohle byl ale opravdu prapodivný exemplář :-D
Do kempu jsme pak dorazili už uchození, zmožení, unavení, hladoví.. Nevím, čím to, ale jako bych celý den běhala pořád z Frenštátu do Aše a zpátky :-D
Pořádně jsme se nadlábli, pokud se tak dá říkat čínským nudlím a ostatním instantním jídlům, co jsme neustále jedli :-D, dali si naši další kratochvilnou hru na slovní zásobu (vymysli co nejvíc slov na danou slabiku a ač se to nezdá, je to někdy velmi těžké..) asi až do desíti, a pak šli spát.. Ovšem nesmím zapomenout hlášku Miril z umýváren, protože až si udělá auto a sežene řidiče, určitě tu zas pojedem znovu a prolezem všechny trasy, co jsme ještě nestihli :-D
Středa 20.8.
Dneska jsme vstávali mooooc brzo, museli jsme totiž stíhat ranní autobus do Spišské, abychom pak stihli další do Dobšinské L´adové jaskyňe. No stihli jsme to, to ano, ale tak tak.. Ještě jsme si zaskočili o Hypernovy na pečivo, tak brzy po ránu tam toho ale moc nemají :-/
Autobus k jeskyni jel příšerně dlouho a šílenými oklikami, navíc styl ostře řezaných zatáček nad ostře řezanými svahy, kde už tak byly rozházené sražená svodidla, mi nedělal moc dobře. Ale nakonec jsme dorazili.
Vydali jsme se s houfem jiných lidí nahoru k jeskyni, když v tom.. "Ave, kde máš batoh?" ptal se Dag.. "A sakra, musel zůstat v tom autobuse.." Ne, že tam byl foťák, karta, peníze a všechny doklady.. Rozhlížela jsem se a autobus nikde, uff.. Byl jen přeparkovaný na druhou stranu, ještě že neodjel. Tak jsem tam rychle vlítla a batoh byl zas náš :-)
Zaplatili jsme za vstupné, za focení foťákem chtěli 300 SK!!! Což my jako chudí studenti.. Šlo se po kovových schodech a celý okruh trval asi 20 minut. Bylo to docela zajímavé, vrstvy ledu, které se na sebe rok za rokem ukládaly, až vznikl tenhle masiv. Dokonce tu prý trénoval i nějaký bruslař, brr, no uklouznout bych na tom tedy nechtěla. A viděli jsme i netopýrka :-) Fotky se nakonec i nějaké povedly 0:-) Průvodkyně byly na koncích a mezitím hafo lidí a stejně nevím, za co chtějí takové prachy. Ano, bylo to pěkné, ale když už jsme se tam trmáceli takovou dálku, dali do toho poslední z našich peněz.. No čekala jsem popravdě něco víc, jmenuje se to ledové, to jo, stejně jsem čekala něco spíš krasovějšího :-D Ale jsem asi moc náročná.
Plánovali jsme jít ještě na další výhled, dle průvodce "nejfantastičtější" výhled celého Slovenského Ráje. Ale po cestě jsme zahlédli turistický ukazatel na Podlesok, teplá voda lákala a tak jsme se vydali tudy. Po prudkém výstupu, na kterém padla první zmínka o MAD, totiž že by pro naši trojku potřebovali vymyslet jiné časové značení :-), a pauze na oběd, jsme minuli odbočku 0:-) Jinak řečeno jsem pořádně nekoukla do průvodce a spoléhala na mizející značení. Místo lesní cesty jsme tak skončili na cyklostezce. A to byla sakra chyba! Nejenom že se nám tak cesta prodloužila o asi hodinu, ale jít celou dobu po mírně se svažující asfaltce, obejít celé údolí x-krát dokola, byla to děsná nuda :-X, už jsem šla fakt silou vůle, noha za nohou a že ty taky pěkně bolely. No zkrátka a jednoduše, byl to děs :-X Ale na kole by to muselo být fajn :-D Nejlepší pak byla hláška od snad prvních turistů za tu dobu, co jsme potkali, byli to totiž cizinci. Ptali jsme se jich: "How far is Podlesok? How far?" A odpověď? "Far, far.." :-D A že sakra trefná.
Nakonec jsme ale dorazili k turistickému rozcestníku, kde jsme měli vyjít původně, do kempu nám už zbývala asi hodina, po cestě jsme potkali ještě krásnou raritku Ráje a to zmiji černou, no úžasná :-* Jen nám zas utekla před foťákem. Celí vyčerpaní jsme se ještě stavili na Kofolu. Uff a nakonec, třikrát sláva kempu :-D Voda už je sice spíš vlažná než teplá, ale ještě jsme to stihli, puchýře na nohách a totálně KO :-! A to už se dělaly plány, že další den jdeme znovu na Piecky a na Malý a Velký Kysel´.
Pak už jsme hlavně odpočívali, já si zkusila rysí masku, kterou jsem dostala od Miril :-D Večer jsme ještě zašli na dřevo a udělali si poslední ohníček. Zkusila jsem si opéct jabko a je to vážně docela dobré, něco mezi štrúdlem a křížalami :-) A spát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wyrda Wyrda | Web | 27. srpna 2008 v 23:09 | Reagovat

Jé…. Takový krásný bazénový den. I když tobogán není nic pro mě =o)

Měřené trasy  na hodiny? :-D tak to je síla.

Nakopnutá Miril O=o) :-D

Jo..nádherný úplněk :-*

Utopený foťák..ach jo :-D

Takhle se s chudáky nepodělit o dřevo :-D ale já bych se taky nedělila O=)

S tou ZOO to byl dobrý pech.

Dag jako opičkááá :-D

Nádherné jeskyně.

Krásný dárek ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama